W gabinecie Szymczuk Medical do rehabilitacji naszych małych Pacjentów stosujemy terapię NDT Bobath, która jest niezwykle skuteczna zarówno w rehabilitacji dzieci i niemowląt, jak i wcześniaków. Polega ona na właściwym rozpoznaniu rozwijającej się u dziecka wady postawy lub rozwojowej, a następnie dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń. Ruch wykonywany przez Państwa pociechy jest dopasowywany w taki sposób, aby nie odczuły one żadnych niedogodności czy dyskomfortu związanego z ich wykonywaniem. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko bólu.
Terapia NDT Bobath, a także specjalizacja NDT Bobath Baby skierowane są zarówno do niemowlaków oraz małych dzieci, jak i wcześniaków z towarzyszącymi im różnego rodzaju schorzeniami. Najczęstsze przypadki, w których wymagane jest zastosowanie odpowiedniej terapii, to przede wszystkim uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzenie koordynacji lub opóźnienie rozwoju psychoruchowego.
Ponadto terapia NDT Bobath polecana jest dla najmłodszych pacjentów z takimi przypadłościami, jak:
Praca rehabilitanta dziecięcego w terapii NDT Bobath polega na kontrolowaniu aktywności dziecka z uwzględnieniem tzw. punktów kluczowych, czyli głowy, szyi, obręczy barkowej i innych części ciała. Pierwsze spotkanie z terapeutą to dokładna analiza prawidłowości rozwoju dziecka, a także dobranie konkretnego zestawu ćwiczeń korekcyjnych.
Przebieg zajęć polega na wykonywaniu indywidualnie dopasowanych ćwiczeń przy nieustannej asyście terapeuty. Efektem terapii jest wykształcenie prawidłowych odruchów, a także nauczenie małego Pacjenta samodzielnej kontroli nad nimi oraz wykorzystywania ich. Najlepsze efekty terapii przynosi regularność wizyt.
Podczas terapii NDT Bobath nie istnieje ryzyko, że dziecku stanie się krzywda lub że ćwiczenia będą dla niego nieprzyjemne czy bolesne. Niezwykle istotne dla poprawnego przebiegu terapii jest, aby dziecko było w pełni zrelaksowane i miało poczucie bezpieczeństwa. Wpływa to pozytywnie na komunikację z terapeutą oraz zwiększa zaufanie do niego, co przekłada się na bardziej efektywną pracę.
Podczas spotkań uczestniczy nie tylko terapeuta, ale również rodzice Pacjenta, dzięki czemu uczą się oni, jak skutecznie wykorzystywać ćwiczenia stymulacyjne w codziennym życiu i podczas zajmowania się swoją pociechą. Obecność rodziców wpływa także pozytywnie na poczucie swobody oraz samopoczucie dziecka.